Doktorske studije imaju najmanje 180 ESPB bodova, uz prethodno ostvareni obim studija od najmanje 300 ESPB bodova na osnovnim akademskim i master akademskim studijama, odnosno na završenim integrisanim akademskim studijama. Doktorska disertacija je završni deo studijskog programa doktorskih studija.
Predmet akreditacije je program trogodišnjih doktorskih akademskih studija pod nazivom Optimizacija i analitika, čijim završavanjem kandidat stiče akademsku titulu Doktor nauka – organizacione nauke. Ishod procesa učenja je osposobljavanje studenata za samostalan naučno-istraživački rad u oblasti sistemskih nauka, sa naglaskom na poslovnu analitiku, kvantitativni menadžment (operaciona istraživanja) i računarsku statistiku i inteligenciju. Program je napravljen unapređivanjem ranijih srodnih izbornih područja studijskog programa Informacioni sistemi i kvantitativni menadžment (od 2014.). Tokom trajanja studija, studenti treba da steknu najmanje 180 ESPB, uz uslov da su ostvarili najmanje 300 ESPB na osnovnim i diplomskim akademskim studijama u oblasti organizacionih ili srodnih nauka. U strukturi studijskog programa se razlikuju tri faze: u prvoj fazi pohađa se nastava i polažu ispiti; u drugoj fazi, za odabrani problem studenti pronalaze relevantne rezultate naučno-istraživačkog rada i imaju zadatak da u pristupnom radu daju pregled stanja sa sopstvenim kritičkim osvrtom. Poslednji deo pristupnog rada sadrži identifikaciju problema za koje bi student izveo samostalno istraživanje, ciljeve, plan istraživanja i očekivane naučne doprinose. Odbranom pristupnog rada započinje treća faza studija, studijski istraživački rad sa ciljem izrade i odbrane doktorske disertacije. Tokom prva tri semestra, studenta prati i savetuje mentor studija iz reda nastavnika koji su u pokrivenosti predmeta na ovom programu. Kriterijumi za izbor mentora studija su navedeni u Standardu 8. Studenti slušaju po tri predmeta svakog semestra čijim polaganjem stiču po 10 ESPB, ukupno 90 ESPB. U četvrtom semestru studenti pristupaju izradi pristupnog rada, čijom odbranom stiču 30 ESPB. Sastavni deo pristupnog rada čini i Prijava teme doktorske disertacije. Tokom petog i šestog semestra studenti rade na izradi doktorske disertacije, a njenom odbranom stiču 60 ESPB. Sopstveni istraživački interes student definiše izborom predmeta iz grupe predloženih predmeta na izbornom području (korpe 1 i 2), ali studenti imaju mogućnost da, uz saglasnost mentora studija, biraju predmete iz drugih izbornih područja na doktorskim studijama Fakulteta organizacionih nauka ili nekog drugog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Svrha studijskog programa je obrazovanje studenata tako da budu sposobni za visokokvalitetan i samostalan naučno-istraživački rad u oblasti sistemskih nauka, kvantitativnog menadžmenta, poslovne analitike, računarske inteligencije i pratećih srodnih disciplina. Studijski program je koncipiran tako da studente upozna sa najnovijim naučnim dostignućima, da ih osposobi za sopstveno kritičko ocenjivanje javno dostupnih naučnih rezultata, kao i da sami potom mogu da predlažu, organizuju i vode naučno-istraživačke projekte i timove, izvlače relevantne zaključke na osnovu sprovedenih istraživanja i publikuju radove iz navedenih naučnih oblasti.
Studenti doktorskih studija na ovom programu treba da unaprede svoja ranija stečena inženjerska znanja novim znanjima i veštinama, i da tako sticanjem kompetencija koje su društveno opravdane i korisne doprinose daljem razvoju društva, bilo u oblasti obrazovanja, naučnog istraživanja ili razvoja novih tehnologija, postupaka, proizvoda i usluga.
Studijski program doktorskih studija Optimizacija i analitika je usklađen sa vizijom, misijom i ciljevima Fakulteta organizacionih nauka i postojećom organizacionom strukturom. U sebi integriše područja organizacije i vođenja sistema (menadžmenta), koji imaju zadatak da ispune svrhu i postavljene ciljeve imajući u vidu, pre svega, primenu informaciono-komunikacionih tehnologija u savremenom društvu. Unutar jedinstvenog studijskog programa, izborni predmeti omogućavaju profilisanje obrazovanja u smerovima: tzv. „tvrdi” kvantitativni menadžment (operaciona istraživanja), poslovna analitika (nauka o menadžmentu) i upravljanje sistemima i računarska inteligencija.
Osnovni cilj studijskog programa doktorskih studija je da studenti tokom studiranja steknu vrhunska znanja, naučno-istraživače sposobnosti i akademske veštine iz oblasti poslovne analitike, operacionih istraživanja, kvantitativnog menadžmenta, upravljanja sistemima, računarske inteligencije i pratećih srodnih disciplina. Ovladavanje tim sposobnostima i veštinama je potrebno kako bi se ojačao stvaralački potencijal kandidata prilikom uočavanja, definisanja i analize upravljačkih problema, razvila sposobnost kritičkog i konstruktivnog mišljenja i formulisanja predloga koji mogu da izdrže naučnu kritiku, a što se postiže prethodnim ovladavanjem metodologije naučno-istraživačkog rada. Takođe, važan cilj je i razvijanje sposobnosti za timski rad i vođenje naučno-istraživačkog rada, ali i ovladavanje praktičnim veštinama potrebnim za profesionalno obavljanje posla i uspešan razvoj karijere.
Predmetno-specifični obrazovni ciljevi su da se studenti osposobe da koriste i razvijaju, u istraživačke i praktične svrhe, metode: operacionih istraživanja, statistike, nauke o menadžmentu (poslovne analitike), upravljanja sistemima, računarske inteligencije i drugih srodnih oblasti.
Ciljevi studijskog programa su izvedeni prema sličnim studijskim programima u svetu, odnosno u skladu sa savremenim pravcima razvoja i preporukama vodećih svetskih autoriteta u ovim naučnim disciplinama. Studijski program je sastavljen tako da njegovim pohađanjem student postaje visokokompetentan profesionalac u oblasti poslovne analitike i optimizacije, računarske inteligencije i upravljanja sistemima. Studenti razvijaju vrhunska znanja i veštine koja im omogućavaju inženjerski pristup u identifikaciji, analizi i rešavanju problema upravljanja, zasnovan na primeni informacionih i komunikacionih tehnologija.
Postavljeni ciljevi su usaglašeni sa osnovnim zadacima i ciljevima Fakulteta organizacionih nauka navedenim u Statutu Fakulteta. Opšti ciljevi programa su Budući doktori organizacionih nauka će svoja ranija stečena inženjerska znanja unaprediti naučnim i stručnim znanjima koja će im pružiti dodatnu tržišnu vrednost. Stečene kompetencije studentima će omogućiti zaposlenje u obrazovnim i naučno-istraživačkim ustanovama ili u preduzećima koja su posvećena unapređenju sopstvenog poslovanja i naučno-istraživačkog rada kao i omogućiti pružanje konsultantskih usluga u oblasti poslovne analitike i primene veštačke inteligencije.
Studijski program Optimizacija i analitika je u skladu sa Strategijom pametne specijalizacije u RS od 2020-2027. godine, usvojenom od strane Vlade Republike Srbije. Doktori organizacionih nauka stiču najviše kompetencije u oblasti poslovne analitike i veštačke inteligencije, zasnovane pre svega na svrsishodnom korišćenju informaciono-komunikacionih tehnologija. Na osnovu Nacionalnog okvira kvalifikacija i Međunarodne standardne klasifikacije obrazovanja (ISCED-F 2013), studijski program je NOKS nivo 8 i pripada oblastima obrazovanja:
0413 Menadžment i administracija: Nauka o menadžmentu
0541 Matematika: Operaciona istraživanja
0522 Statistika
0619 Informacione i komunikacione tehnologije (IKT): Veštačka inteligencija
Svršeni studenti poseduju vrhunska teorijska i praktična znanja i veštine potrebna za naučno-istraživački rad, prezentovanje rezultata naučnoj i stručnoj javnosti, što im omogućava da se, uz poznavanje stranog jezika, dobre naučne prakse i pridržavanje etičkih kodeksa, uključe i u međunarodne istraživačke projekte. Predviđena je obaveza studenata da tokom studija publikuju rezultate svog naučno-istraživačkog rada na domaćim i međunarodnim konferencijama, odnosno naučnim časopisima.
Predmetno-specifične sposobnosti koje student stiče podrazumevaju:
– razvoj i primenu optimizacionih modela i metoda preskriptivne analitike,
– razvoj i primenu statističkih modela metoda za predviđanje,
– razvoj i primenu metoda i tehnika računarske inteligencije i upravljanja sistemima,
– primenu znanja u rešavanju problema u novom ili nepoznatom okruženju i u multidisciplinarnim oblastima.
Doktori nauka stiču kompetencije, koje im omogućavaju da:
– kritički misle, deluju kreativno i samostalno ili timski timu u okviru naučno-istraživačkih projekata i u realnom poslovnom okruženju,
– identifikuju konkretni problem, po potrebi metodom apstrakcije zamene originalni fenomen dovoljno reprezentativnim, ali jednostavnijim sistemom (modelom),
– izvedu kvantitativnu analizu problema primenom metoda optimizacije, statističkih metoda, metoda računarske inteligencije ili metoda i tehnika upravljanja sistemima,
– konstruišu rešenje i simuliraju ponašanje sistema nakon uvođenja odabranog rešenja,
– implementiraju odabrano rešenje u praksi i održe sistem u režimu traženih performansi.
Tokom trogodišnjeg trajanja doktorskih studija studenti treba da steknu najmanje 180 ESPB. Kurikulum je struktuiran tako da studentima omogući postepeno uvođenje u naučno-istraživački rad, koji se, u zavisnosti od specifičnog interesovanja koje iskazuju, može usmeriti kroz definisana izborna područja.
U prvoj fazi studija, koja traje prva tri semestra, student sluša i polaže devet predmeta, po tri predmeta u svakom od prva tri semestra. Svi predmeti su jednosemestralni, a svakim predmetom stiču 10 ESPB, odnosno ukupno 90 ESPB. Predmeti na ovom programu su podeljeni u 4 korpe. U prvoj korpi se nalazi jedan predmet, koji se sluša u prvom semestru i on je obavezan za sve studente na programu. Svi ostali predmeti su izborni, ali bar 5 predmeta mora biti izabrano iz korpe 2, a dva iz proširene korpe 3. Za poslednji izborni predmet student može da izabere bilo koji sa akreditovanih DAS programa, koji zadovoljava uslove predviđene Standardom 9 za polje TTN. Odabirom izbornih predmeta, student može da stekne jedno od tri usmerenja, koje se potvrđuje u
dodatkom diplomi. Izborna područja su:
– Operaciona istraživanja,
– Nauka o menadžmentu,
– Upravljanje sistemima i računarska inteligencija.
Da bi stekao pravo za upis izbornog područja u dodatak diplomi, student treba da položi bar pet predmeta korpe 2 koja su predviđena za to područje.
U drugoj fazi studija, u četvrtom semestru, studenti biraju mentora i uz njegovu aktivnu podršku sprovode studijski istraživački rad sa ciljem izrade pristupnog rada, koji prethodi prijavi doktorske disertacije, čijom uspešnom odbranom stiču 30 ESPB.
Odbranom pristupnog rada, i prijavom doktorske disertacije, započinje treća faza studija koja
obuhvata samostalan studijski istraživački rad sa ciljem izrade i odbrane doktorske disertacije čime studenti stiču još 60 ESPB.
Studijski program doktorskih studija Optimizacija i analitika studentima nudi najnovija naučna saznanja iz predmetne naučne oblasti. Usklađen je s jedne strane sa vizijom, misijom i ciljevima Fakulteta organizacionih nauka, postavljenih Statutom Fakulteta, a sa druge strane sa savremenim svetskim naučnim tokovima i stanjem struke u ovoj naučnoj oblasti (npr. SMSTC i NATCOR). Program doktorskih studija integriše područja optimizacije, nauke o menadžmentu, statistike, nauke o podacima, veštačku inteligenciju i upravljanje sistemima kao osvnove za dalji razvoj poslovne analitike i njene primene za rešavanje domenskih problema. Ovakav multidisciplinarni pristup je relevantan i u skladu sa strategijom pametnih specijalizacija Vlada Republike gde je Poslovna analitika jedna od ključnih tema u oblasti Informacioni sistemi i tehnologije.
Unutar studijskog programa, odabrane grupe izbornih predmeta omogućavaju uže profilisanje naučnog usmerenja studenta. Struktura programa je definisana na osnovu analize sličnih studijskih programa na inostranim visokoškolskim ustanovama i programa koji su se izučavali na našem fakultetu (operaciona istraživanja i kvantitativni menadžment). Struktura programa je usaglašena sa vodećim inostranim obrazovnim ustanovama u svetu, a posebno u Evropi, kako bi se podržali napori za uključivanje Univerziteta u Jedinstven evropski prostor visokog obrazovanja (European Higher Education Area – EHEA). Na taj način ostvareni su uslovi za praktičnu implementaciju mobilnosti.
Sličnost sa inostranim akreditovanim programima:
University of Pannonia, Faculty of Information Technology, Doctoral School – University of Pannonia Faculity of Information Technology (uni-pannon.hu)
The Zurich Graduate School in Mathematics (ZGSM) is the joint doctoral program: Zurich Graduate School Mathematics
Masachusets Institute of Technology, Operations Research Center
The University of Edinburgh, Optimization and Operational Research: Optimization and Operational Research PhD
Rutgers Business School, Ph.D. in Management, Operations Research Concentration: Operations Research Concentration | Rutgers Business School.
Lista predmeta
Lista nastavnika
Lista mentora
Antić Slobodan | Vanredni profesor |
Bulajić Milica | Redovni profesor |
Delibašić Boris | Docent |
Dragović Ivana | Vanredni profesor |
Đoković Aleksandar | Vanredni profesor |
Đorđević Milutinović Lena | Docent |
Filipović Jovan | Redovni profesor |
Ignjatović Marina | Vanredni profesor |
Jeremić Veljko | Vanredni profesor |
Jovanović Miloš | Vanredni profesor |
Kuzmanović Marija | Redovni profesor |
Lečić-Cvetković Danica | Redovni profesor |
Makajić-Nikolić Dragana | Vanredni profesor |
Martić Milan | Redovni profesor |
Mihić Olivera | Redovni profesor |
Mijatović Ivana | Redovni profesor |
Milošević Pavle | Docent |
Nikolić Nebojša | Vanredni profesor |
Petrović Nataša | Redovni profesor |
Mijatović S. Ivana | Redovni profesor |
Radojičić Zoran | Redovni profesor |
Savić Gordana | Vanredni profesor |
Stanojević Milan | Redovni profesor |
Stojanović Milica | Redovni profesor |
Stošić Biljana | Redovni profesor |
Suknović Milija | Redovni profesor |
Todorčević Vesna | Redovni profesor |
Vukmirović Dragan | Redovni profesor |