Током трогодишњег трајања докторских студија студенти треба да стекну најмање 180 ЕСПБ. Курикулум је структуиран тако да студентима омогући постепено увођење у научно-истраживачки рад, који се, у зависности од специфичног интересовања које исказују, може усмерити кроз дефинисана изборна подручја.
У првој фази студија, која траје прва три семестра, студент слуша и полаже девет предмета, по три предмета у сваком од прва три семестра. Сви предмети су једносеместрални, а сваким предметом стичу 10 ЕСПБ, односно укупно 90 ЕСПБ. Предмети на овом програму су подељени у 4 корпе. У првој корпи се налази један предмет, који се слуша у првом семестру и он је обавезан за све студенте на програму. Сви остали предмети су изборни, али бар 5 предмета мора бити изабрано из корпе 2, а два из проширене корпе 3. За последњи изборни предмет студент може да изабере било који са акредитованих ДАС програма, који задовољава услове предвиђене Стандардом 9 за поље ТТН. Одабиром изборних предмета, студент може да стекне једно од три усмерења, које се потврђује у
додатком дипломи. Изборна подручја су:
– Операциона истраживања,
– Наука о менаџменту,
– Управљање системима и рачунарска интелигенција.
Да би стекао право за упис изборног подручја у додатак дипломи, студент треба да положи бар пет предмета корпе 2 која су предвиђена за то подручје.
У другој фази студија, у четвртом семестру, студенти бирају ментора и уз његову активну подршку спроводе студијски истраживачки рад са циљем израде приступног рада, који претходи пријави докторске дисертације, чијом успешном одбраном стичу 30 ЕСПБ.
Одбраном приступног рада, и пријавом докторске дисертације, започиње трећа фаза студија која
обухвата самосталан студијски истраживачки рад са циљем израде и одбране докторске дисертације чиме студенти стичу још 60 ЕСПБ.
Предмет акредитације је програм трогодишњих докторских академских студија под називом Оптимизација и аналитика, чијим завршавањем кандидат стиче академску титулу Доктор наука – организационе науке. Исход процеса учења је оспособљавање студената за самосталан научноистраживачки рад у области системских наука, са нагласком на пословну аналитику, квантитативни менаџмент (операциона истраживања) и рачунарску статистику и интелигенцију. Програм је направљен унапређивањем ранијих сродних изборних подручја студијског програма Информациони системи и квантитативни менаџмент (од 2014.). Током трајања студија, студенти треба да стекну најмање 180 ЕСПБ, уз услов да су остварили најмање 300 ЕСПБ на основним и дипломским академским студијама у области организационих или сродних наука. У структури студијског програма се разликују три фазе: у првој фази похађа се настава и полажу испити; у другој фази, за одабрани проблем студенти проналазе релевантне резултате научно-истраживачког рада и имају задатак да у приступном раду дају преглед стања са сопственим критичким освртом. Последњи део приступног рада садржи идентификацију проблема за које би студент извео самостално истраживање, циљеве, план истраживања и очекиване научне доприносе. Одбраном приступног рада започиње трећа фаза студија, студијски истраживачки рад са циљем израде и одбране докторске дисертације.
Током прва три семестра, студента прати и саветује ментор студија из реда наставника који су у покривености предмета на овом програму. Критеријуми за избор ментора студија су наведени у Стандарду 8. Студенти слушају по три предмета сваког семестра чијим полагањем стичу по 10 ЕСПБ, укупно 90 ЕСПБ. У четвртом семестру студенти приступају изради приступног рада, чијом одбраном стичу 30 ЕСПБ. Саставни део приступног рада чини и Пријава теме докторске дисертације. Током петог и шестог семестра студенти раде на изради докторске дисертације, а њеном одбраном стичу 60 ЕСПБ.
Сопствени истраживачки интерес студент дефинише избором предмета из групе предложених предмета на изборном подручју (корпе 1 и 2), али студенти имају могућност да, уз сагласност ментора студија, бирају предмете из других изборних подручја на докторским студијама Факултета организационих наука или неког другог факултета Универзитета у Београду.
Сврха студијског програма је образовање студената тако да буду способни за висококвалитетан и самосталан научно-истраживачки рад у области системских наука, квантитативног менаџмента, пословне аналитике, рачунарске интелигенције и пратећих сродних дисциплина. Студијски програм је конципиран тако да студенте упозна са најновијим научним достигнућима, да их оспособи за сопствено критичко оцењивање јавно доступних научних резултата, као и да сами потом могу да предлажу, организују и воде научно-истраживачке пројекте и тимове, извлаче релевантне закључке на основу спроведених истраживања и публикују радове из наведених научних области.
Студенти докторских студија на овом програму треба да унапреде своја ранија стечена инжењерска знања новим знањима и вештинама, и да тако стицањем компетенција које су друштвено оправдане и корисне доприносе даљем развоју друштва, било у области образовања, научног истраживања или развоја нових технологија, поступака, производа и услуга.
Студијски програм докторских студија Оптимизација и аналитика је усклађен са визијом, мисијом и циљевима Факултета организационих наука и постојећом организационом структуром. У себи интегрише подручја организације и вођења система (менаџмента), који имају задатак да испуне сврху и постављене циљеве имајући у виду, пре свега, примену информационо-комуникационих технологија у савременом друштву. Унутар јединственог студијског програма, изборни предмети омогућавају профилисање образовања у смеровима: тзв. „тврди” квантитативни менаџмент (операциона истраживања), пословна аналитика (наука о менаџменту) и управљање системима и рачунарска интелигенција.
Основни циљ студијског програма докторских студија је да студенти током студирања стекну врхунска знања, научно-истраживаче способности и академске вештине из области пословне аналитике, операционих истраживања, квантитативног менаџмента, управљања системима, рачунарске интелигенције и пратећих сродних дисциплина. Овладавање тим способностима и вештинама је потребно како би се ојачао стваралачки потенцијал кандидата приликом уочавања, дефинисања и анализе управљачких проблема, развила способност критичког и конструктивног мишљења и формулисања предлога који могу да издрже научну критику, а што се постиже претходним овладавањем методологије научно-истраживачког рада. Такође, важан циљ је и развијање способности за тимски рад и вођење научно-истраживачког рада, али и овладавање практичним вештинама потребним за професионално обављање посла и успешан развој каријере. Предметноспецифични образовни циљеви су да се студенти оспособе да користе и развијају, у истраживачке и практичне сврхе, методе: операционих истраживања, статистике, науке о менаџменту (пословне аналитике), управљања системима, рачунарске интелигенције и других сродних области.
Циљеви студијског програма су изведени према сличним студијским програмима у свету, односно у складу са савременим правцима развоја и препорукама водећих светских ауторитета у овим научним дисциплинама. Студијски програм је састављен тако да његовим похађањем студент постаје висококомпетентан професионалац у области пословне аналитике и оптимизације, рачунарске интелигенције и управљања системима. Студенти развијају врхунска знања и вештине која им омогућавају инжењерски приступ у идентификацији, анализи и решавању проблема управљања, заснован на примени информационих и комуникационих технологија.
Постављени циљеви су усаглашени са основним задацима и циљевима Факултета организационих наука наведеним у Статуту Факултета. Општи циљеви програма су Будући доктори организационих наука ће своја ранија стечена инжењерска знања унапредити научним и стручним знањима која ће им пружити додатну тржишну вредност. Стечене компетенције студентима ће омогућити запослење у образовним и научно-истраживачким установама или у предузећима која су посвећена унапређењу сопственог пословања и научно-истраживачког рада као и омогућити пружање консултантских услуга у области пословне аналитике и примене вештачке интелигенције.
Студијски програм Оптимизација и аналитика је у складу са Стратегијом паметне специјализације у РС од 2020-2027. године, усвојеном од стране Владе Републике Србије. Доктори организационих наука стичу највише компетенције у области пословне аналитике и вештачке интелигенције, засноване пре свега на сврсисходном коришћењу информационо-комуникационих технологија. На основу Националног оквира квалификација и Међународне стандардне класификације образовања (ИСЦЕДФ 2013), студијски програм је НОКС ниво 8 и припада областима образовања:
0413 Менаџмент и администрација: Наука о менаџменту
0541 Математика: Операциона истраживања
0522 Статистика
0619 Информационе и комуникационе технологије (ИКТ): Вештачка интелигенција
Свршени студенти поседују врхунска теоријска и практична знања и вештине потребна за научноистраживачки рад, презентовање резултата научној и стручној јавности, што им омогућава да се, уз познавање страног језика, добре научне праксе и придржавање етичких кодекса, укључе и у међународне истраживачке пројекте. Предвиђена је обавеза студената да током студија публикују резултате свог научно-истраживачког рада на домаћим и међународним конференцијама, односно научним часописима.
Предметно-специфичне способности које студент стиче подразумевају:
- развој и примену оптимизационих модела и метода прескриптивне аналитике,
- развој и примену статистичких модела метода за предвиђање,
- развој и примену метода и техника рачунарске интелигенције и управљања системима,
- примену знања у решавању проблема у новом или непознатом окружењу и у мултидисциплинарним областима.
Доктори наука стичу компетенције, које им омогућавају да:
- критички мисле, делују креативно и самостално или тимски тиму у оквиру научно-истраживачких пројеката и у реалном пословном окружењу,
- идентификују конкретни проблем, по потреби методом апстракције замене оригинални феномен довољно репрезентативним, али једноставнијим системом (моделом),
- изведу квантитативну анализу проблема применом метода оптимизације, статистичких метода, метода рачунарске интелигенције или метода и техника управљања системима,
- конструишу решење и симулирају понашање система након увођења одабраног решења,
- имплементирају одабрано решење у пракси и одрже систем у режиму тражених перформанси.
Структура студијског програма Оптимизација и аналитика
Предмети | Опис | Аспект студента |
Корпа 1: · Предмет 1 | Методологија научних истраживања | Обавезан предмет |
Изборна корпа 2: · Предмет 2 · Предмет 3 · Предмет 4 · Предмет 5 · Предмет 6 | Предмети изборних подручја: · Операциона истраживања · Наука о менаџменту · Управљање системима и рачунарска интелигенција | Студент бира 5 од 21 предмета |
Изборна корпа 3: · Предмет 7 · Предмет 8 | Изборни предмети студијског програма: У овој корпи се налазе сви предмети изборне корпе 2 и други предложени предмети студијског програма (корпа 3) | Студент бира 2 од 34 предмета |
Изборна корпа 4: · Предмет 9 | На овој позицији се нуде сви предмети акредитованих студијских програма ДАС Факултета организационих наука и студијских програма других факултета у складу са Законом. | Студент бира један предмет |
Студент може изабрати највише шест предмета из изборних корпи 2, 3 и 4 са исте катедре. Студент може полагати највише три предмета код истог наставника.
Студент може бирати само оне предмете које није већ положио на другим позицијама овог програма.
Уколико студент изабере 5 предмета из једног од наведених изборних подручја, у додатку дипломи ће му у делу „Додатне информације о студенту“ писати назив и опис тог изборног подручја.
Предмети по корпама Корпа 1 (обавезан предмет)
Р.б. | Шифра | Назив |
1 | 01.D20047 | Методологија научно-истраживачког рада |
Предмети изборних подручја су предмети студијског програма који су припадају научној области неког од понуђених изборних подручја.
Предмети изборног подручја Операциона истраживања (ОИ)
Р.б. | Шифра | Назив |
1 | 01.D20013 | Глобална оптимизација |
2 | 01.D20036 | Комбинаторна оптимизација |
3 | 01.D20045 | Метахеуристике |
4 | 01.D20060 | Нелинеарно програмирање |
5 | 01.D20062 | Нови трендови у операционим истраживањима |
6 | 01.D20092 | Стохастичко и фази програмирање |
7 | 01.D20010 | Вишекритеријумска оптимизација и одлучивање |
8 | 01.D20053 | Мултиваријациона анализа – изабрана поглавља |
Предмети изборног подручја Наука о менаџменту (НоМ)
Р.б. | Шифра | Назив |
1 | 01.D20035 | Квантитативни модели и методе у менаџменту |
2 | 01.D20045 | Метахеуристике |
3 | 01.D20059 | Наука о менаџменту |
4 | 01.D20062 | Нови трендови у операционим истраживањима |
5 | 01.D20101 | Управљање ланцима снабдевања – одабрана поглавља |
6 | 01.D20056 | Напредна аналитика и мерење перформанси |
7 | 01.D20091 | Статистика у менаџменту |
8 | 01.D20065 | Одлучивање – одабрана поглавља |
Предмети изборног подручја Управљање системима и рачунарска интелигенција (УСиРИ)
Р.б. | Шифра | Назив |
1 | 01.D20062 | Нови трендови у операционим истраживањима |
2 | 01.D20098 | Теорија система – одабрана поглавља |
3 | 01.D20107 | Фази логика и системи – одабрана поглавља |
4 | 01.D20061 | Неуронске мреже и системи – одабрана поглавља |
5 | 01.D20014 | Динамички модели финансијских тржишта |
6 | 01.D20011 | Временске серије и фрактали – одабрана поглавља |
7 | 01.D20086 | Системи са дискретним догађајима |
8 | 01.D20079 | Рачунарска интелигенција – одабрана поглавља |
Предмет Нови трендови у операционим истраживањима се налази у све три групе предмета изборних подручја, а предмет Метахеуристике у изборним подручјима ОИ и НоМ. Укупан број предмета у корпи 2 је 21.
Изборна корпа 3 садржи све предмете изборне корпе 2 (21 предмет) и предмете студијског програма који нису предмети изборних подручја. Укупан број предмета у корпи 3 је 34.
Предмети студијског програма који нису предмети изборних подручја
Р.б. | Шифра | Назив |
1 | 01.D20006 | Алгоритми и сложеност |
2 | 01.D20012 | Геометрија и информатика |
3 | 01.D20015 | Дискретна математика |
4 | 01.D20072 | Примењена математичка анализа |
5 | 01.D20073 | Примењена нумеричка анализа |
6 | 01.D20097 | Теорија комбинаторних алгоритама |
7 | 01.D20023 | Инжењерска економика |
8 | 01.D20041 | Машинско учење – одабрана поглавља |
9 | 01.D20104 | Управљање производњом и услугама – одабрана поглавља |
10 | 01.D20089 | Спредшит инжењерство |
11 | 01.D20116 | Методе и модели менаџмента технологије, иновација и екологије |
12 | 01.D20020 | Животна средина, здравље и сигурност |
13 | 01.D20090 | Стандардизација у информационим системима и технологијама – одабрана поглавља |
- Методологија научно-истраживачког рада
- Вишекритеријумска оптимизација и одлучивање
- Временске серије и фрактали-одабрана поглавља
- Глобална оптимизација
- Динамички модели финансијских тржишта
- Квантитативни модели и методе у менаџменту
- Комбинаторна оптимизација
- Метахеуристике
- Мултиваријациона анализа – изабрана поглавља
- Напредна аналитика и мерење перформанси
- Наука о менаџменту
- Нелинеарно програмирање
- Неуронске мреже и системи – одабрана поглавља
- Нови трендови у операционим истраживањима
- Одлучивање – одабрана поглавља
- Рачунарска интелигенција – одабрана поглавља
- Системи са дискретним догађајима
- Статистика у менаџменту
- Стохастичко и фази програмирање
- Теорија система – одабрана поглавља
- Управљање ланцима снабдевања – одабрана поглавља
- Фази логика и системи – одабрана поглавља
- Алгоритми и сложеност
- Геометрија и информатика
- Дискретна математика
- Животна средина, здравље и сигурност
- Инжењерска економика
- Машинско учење-одабрана поглавља
- Примењена математичка анализа
- Примењена нумеричка анализа
- Спредшит инжењерство
- Стандардизација у информационим системима и технологијама – одабрана поглавља
- Теорија комбинаторних алгоритама
- Управљање производњом и услугама – одабрана поглавља
- Методе и модели менаџмента технологије, иновација и екологије
- Приступни рад
- Докторска дисертација – израда и одбрана
- Докторска дисертација – Самосталан научно-истраживачки рад
- Антић Р. Слободан
- Богојевић Арсић Т. Весна
- Боханец С. Марко
- Боричић Б. Марија
- Булајић В. Милица
- Делибашић В. Борис
- Драговић Т. Ивана
- Џамић Ж. Душан
- Ђоковић М. Александар
- Ђорђевић Милутиновић С. Лена
- Филиповић В. Јован
- Игњатовић П. Марина
- Илић Ј. Бојан
- Јеремић М. Вељко
- Јовановић З. Милош
- Кузмановић С. Марија
- Лечић-Цветковић М. Даница
- Макајић-Николић Д. Драгана
- Мартић М. Милан
- Михић Р. Оливера
- Мијатовић С. Ивана
- Милошевић Д. Павле
- Николић Т. Небојша
- Обрадовић Б. Зоран
- Панић В. Биљана
- Петковић Г. Јасна
- Петровић Б. Наташа
- Поледица М. Ана
- Радојичић А. Зоран
- Ракићевић М. Александар
- Савић И. Гордана
- Станојевић Ј. Милан
- Стојановић А. Милица
- Стошић А. Биљана
- Сукновић М. Милија
- Тодорчевић П. Весна
- Вукмировић В. Драган