Назад

Докторске студије имају најмање 180 ЕСПБ бодова, уз претходно остварени обим студија од најмање 300 ЕСПБ бодова на основним академским и мастер академским студијама, односно на завршеним интегрисаним академским студијама. Докторска дисертација је завршни део студијског програма докторских студија.

Предложени курикулум представља надградњу курикулума из претходних нивоа студија у области менаџмента и организације, која је заснована на продубљивању већ изучаваних релевантних научних дисциплина иувођењу нових које се надовезују на претходно изучаване дисциплине. Током студија студенти треба дастекну најмање 180 ЕСПБ, уз услов да су претходно остварили најмање 300 ЕСПБ на претходним нивоима студијама у области организационих или сродних наука. Курикулум је структуриран тако да студентима омогући, у зависности од исказаног интересовања за неко од понуђених изборних подручја, постепено увођење у научно-истраживачки рад. У првој фази (прва три семестра), студент слуша и полаже обавезан предмет, а потом одабране изборне предмете из три изборне групе. Свака изборна група садржи листу предмета: из једне изборне групе се бирају два предмета, а из две изборне групе три предмета. Сви предмети су једносеместрални и њиховим полагањем студенти стичу 10 ЕСПБ, укупно 90 ЕСПБ. Курикулум задовољава захтев да се најмање 50% од укупног броја ЕСПБ бодова стиче полагањем изборних предмета. У овом делу студија сваког студента прати и саветује додељени ментор-саветник. У четвртом семестру, другој фази студија, студенти бирају ментора и уз његову активну подршку спроводе истраживачки рад са циљем израде приступног рада, чијом успешном одбраном стичу 30 ЕСПБ. Студенти се фокусирају на истраживање проблема који је предмет њиховог интересовања. Имају задатак да приреде преглед стања у изучаваној области са упоредном анализом постојећих решења и сопственим критичким освртом. Последњи део приступног рада садржи идентификацију актуелног проблема из истраживане научне области за који ће да спроведу самостална истраживања у последњој години студија, циљеве, план са фазама и методама истраживања и очекиване научне доприносе. Одбраном приступног рада, и формалном пријавом докторске дисертације, започиње трећа фаза, последња година студија, самостални истраживачки рад са циљем израде и одбране докторске дисертације, чиме студенти стичу још 60 ЕСПБ. Правилник о докторским студијама детаљно уређује права и обавезе студената током докторских студија.

 
Структура студијског програма

Предмет акредитације је трогодишњи докторски академски студијски програм „Менаџмент и организација“ на коме се, одбраном докторске дисертације након испуњења свих предвиђених испитних обавеза, стиче академски назив Доктор наука – организационе науке. Исход процеса учења је стицање теоријских и практичних знања потребних за критичку анализу и спровођење самосталних оригиналних истраживања у области менаџмента и организације. Током трајања студија студенти треба да стекну најмање 180 ЕСПБ, уз услов да су претходно остварили најмање 300 ЕСПБ на нижим нивоима студија у области организационих или сродних наука. Студијски програм има три фазе. У првој фази слушају се и полажу испити из изабраног скупа научних дисциплина које припадају организационим наукама или су у блиској вези. У другој фази, за проблем од интереса, студенти имају задатак да у приступном раду приреде преглед релевантних претходних резултата научноистраживачког рада са сопственим критичким освртом. Последњи део приступног рада приказује актуелни проблем истраживања, циљеве, план истраживања и очекиване научне доприносе. Одбраном приступног рада започиње трећа фаза студија, студијски истраживачки рад са циљем израде и одбране докторске дисертације.

 

Током прва три семестра, студента прати ментор-саветник из реда наставника на одабраном студијском подручју. Студенти слушају девет предмета, по три сваког семестра – један обавезни и осам изборних предмета које бирају из три изборне групе: из две групе бирају по три а из треће два предмета. Полагањем сваког испита стиче се 10 ЕСПБ, укупно 90 ЕСПБ. У четвртом семестру студенти бирају ментора и уз његову подршку спроводе истраживачки рад са циљем израде приступног рада, чијом одбраном стичу 30 ЕСПБ и право пријаве докторске дисертације. Током петог и шестог семестра студенти раде на изради докторске дисертације, чијом одбраном стичу 60 ЕСПБ.

Сопствени истраживачки интерес студент дефинише избором предмета, при чему има могућност да, уз сагласност ментора-саветника, бира предмет из другог изборног подручја на докторским студијама Факултета организационих наука или неког другог факултета Универзитета у Београду.

Сврха студијског програма

Сврха студијског програма је образовање студената тако да буду способни за висококвалитетан и самосталан научно-истраживачки рад у области менаџмента и организационих наука. Програм је креиран тако да се студенти оспособе да критички анализирају научна достигнућа, самостално и аргументовано оцењују научне резултате, као и да предлажу, организују и воде научно-истраживачке пројекте и тимове, креирају релевантне закључке на основу спроведених истраживања и публикују радове у области организационих и сродних научних области.

Свршени студенти докторских студија треба да унапреде своја ранија стечена знања новим знањима и вештинама, и да тако стицањем компетенција које су друштвено оправдане и корисне доприносе даљем развоју друштва, било у области образовања, научног истраживања или развоја нових технологија, поступака, производа и услуга.

 

Студијски програм „Менаџмент и организација“ је усклађен са визијом, мисијом и циљевима Факултета организационих наука и постојећом организационом структуром:

  • Доприноси Универзитету, локалној и националној заједници;
  • Обезбеђује развој Факултета организационих наука у складу са реалним потребама и обезбеђеним ресурсима;
  • Конципиран је тако да уважава захтеве корисника и осталих заинтересованих страна, при чему се значајна пажња посвећује мерењу задовољства корисника и осталих заинтересованих страна;
  • Савременост и атрактивност студијског програма ће као резултат имати стални раст заинтересованости кандидата за студирање на Факултету организационих наука;
  • Студентима ће се током студирања обезбедити најсавременији услови у погледу опреме, простора, метода и поступака;
  • На студијском програму ће се обезбедити постизање високог квалитета образовног и других процеса на основу јасно исказаних квантитативних и квалитативних показатеља њихових перформанси;
  • Програмски садржаји биће стално отворени за иновирање садржаја и метода рада;
  • Студијски програм треба да постигне задовољавајућу ефикасност и висок степен запошљавања свршених студената.

Унутар јединственог студијског програма, изборни предмети омогућавају профилисање студената ка задовољењу специфичних друштвених потреба у области менаџмента, организације, операционог менаџмента, маркетинга, пројектног менаџмента, финансија, људских ресурса, управљања квалитетом, квантитативног менаџмента и електронског пословања уопште.

Циљеви студијског програма

Основни циљ студијског програма докторских академских студија „Менаџмент и организација“ је да студенти током студирања стекну највише научне способности и академске вештине из области организационих наука, односно менаџмента и организације и пратећих сродних дисциплина. Тиме би се ојачао стваралачки потенцијал кандидата приликом уочавања, дефинисањаи анализе практичних проблема, развила способност критичког мишљења и формулисања предлога који могу да издрже научну критику, а што се постиже претходним овладавањем методологије научно-истраживачког рада. Циљ програма је и унапређење стваралачког потенцијала кандидата приликом концептуализације, спецификације и имплементације иновативних решења и развијање способности за тимски рад испровођење научно-истраживачког рада, као и овладавање практичним вештинама потребним за професионално обављање посла и успешан развој каријере.

 

Циљеви студијског програма су изведени према сличним студијским програмима у свету, односно у складу са препорукама водећих светских ауторитета. Посебан циљ студијског програма је усмерен на развој појединаца који ће унапређиватиобласти менаџмента и организације кроз научно истраживачки рад и израду докторске дисертације. Ове студије омогућују да се развије способност разумевања и интерпретације нових знања кроз оригинално и самостално истраживање, прверљивог квалитета кроз публиковање резултата у научним часописима и на научним конференцијама. Спознаја и разумевање реалних проблема менаџмента и организације су најнепосредније везани за његову примену у реалним ситуацијама, што је повезано са израдом пројеката и студија које за циљ имају решавање конкретних проблема, доношење и презентацију одлука, чиме се код кандидата развија критичко и конструктивно мишљење оријентисано на решавање проблема применом научног приступа и метода.

Постављени циљеви су усаглашени са основним задацима и циљевима Факултета организационих наука наведеним у Статуту Факултета. Студенти унапређују своја ранија стечена инжењерска звања оним знањима и вештинама која им осигуравају тржишну конкурентност, а стечене компетенције омогућавају им запослење у образовним установама, научно-истраживачким институтима или предузећима која су посвећена унапређењу сопственог рада и отворена ка новим приступима и решењима у области менаџмента и организације.

Компетенције дипломираних студената

Свршени студенти докторског академског програма „Менаџмент и организација“ поседују знања и вештине, односно компетенције, које им омогућавају да критички мисле, делују креативно и самостално у реалним условима рада. У могућности су да идентификују конкретан проблем, по потреби поступком апстракције замене оригинални феномен довољно репрезентативним, али једноставнијим системом, у којем могу да изведу квантитативну и квалитативну анализу проблема и конструишу решење, симулирају понашање система након увођења одабраног решења са уочавањем добрих и лоших особина предложеног приступа, и на крају, уколико се одлуче, да уведу одбрано решење у праксу и одрже систем у режиму тражених перформанси.

Свршени студенти ће моћи да самостално вреднују резултате и достигнућа у циљу унапређења постојећих и стварања нових модела, концепата, метода, техника, идеја и теорија у области менаџмента и организације. Биће у могућности да кроз примену принципа самовредновања свога рада и достигнућа испоље иновативност, научни и професионални интегритет и преданост развоју нових идеја и/или процеса који су у средишту контекста области менаџмента и организације.Моћи ће да дизајнирају, анализирају и имплементирају истраживања која ће дати оригинални допринос области менаџмента и организације, управљају интердисциплинарним и мултидисциплинарним пројектима, самостално покрену националну и интернационалну сарадњу у научним и развојним пољима, примењују знања кроз консултантске активности у вези са унапређењем функционисања сложених организационих система, и укључе се у образовни рад у предметним областима менаџмента и организације на високошколском нивоу.

Такође, свршени студенти владају знањима и вештинама потребним за презентовање резултата свог научно-истраживачког рада научној јавности, што им омогућава да се, уз познавање страног језика, добре научне праксе и придржавање етичких кодекса, укључе и у међународне истраживачке пројекте. У стању су да објашњавају и критикују теорије, методологије и закључке, као и да представљају резултате истраживања у складу са стандардима научне заједницу.

На вежбама и практичним реализацијама током студија, а која се одвијају у лабораторијама и центрима Факултета, студенти овладавају знањима, вештинама, научним поступцима и технологијама од интереса. Доктори организационих наука стичу највише компетенције у области менаџмента, организације и квантитативног менаџмента. У зависности од одабраних предмета изборне групе, кандидати су оспособљени да задовоље специфичне друштвене потребе организационих система у области менаџмента, организације, операционог менаџмента, маркетинга, пројектног менаџмента, финансија, људских ресурса, управљања квалитетом, операционих истраживања, квантитативног менаџмента и електронског пословања. Студенти ће савладавањем студијског програма, а у складу са изабраним предметима, стећи предметно-специфичне компетенције:

  • темељно познавање и разумевање дисциплинау складу са изабраним предметима;
  • способност решавања проблема уз употребу научних метода и поступака употребом предметноспецифичних теоријских знања, квантитативних и квалитативних научних метода и поступака;
  • повезивање знања из различитих области изабраних предмета и примена тих знања;
  • способност праћења савремених достигнућа у струци у области изабраних предмета;
  • развој вештина и способности за употребу знања у области изабраних предмета;
  • употреба информационо-комуникационих технологија у овладавању знањима одговарајућег подручја изборних предмета.

 

Студијским програмом је предвиђена обавеза студената да током студија, а пре одбране докторске дисертације, публикују резултате свог научно-истраживачког рада на домаћим и страним конференцијама, односно научним часописима.

Савладавањем овог студијског програма кандидат стиче дубоко познавање и разумевање изучаваних научних дисциплина, стиче способност решавања проблема уз употребу научних метода и поступака, може да прати савремена достигнућа у науци и струци, и има могућност да повезивањем знања из изучаваних научних дисциплина успешно решава сложене проблеме из области организационих наука.

 

На основу наведеног може се рећи да исходи учења програма одговарају исходима Националног оквира квалификација нивоа 8. докторске студије. На основу Националнког оквира квалификација и Међународне стандардне класификације образовања (ISCED-F 2013), студијски прогам припада областима образовања NOKS подручју 04, ужем продучју 041 Бизнис и администрација, детаљном подручју: 0411 Рачуноводство и порези, 0412 Финансије, банкарство и осигурање, 0413 Менаџмент и администрација, 0414 Маркетинг и рекламирање, 0416 Трговина на велико, 0417 Радне вештине; детаљном подручју: Економија; детаљном подручју 0521 Наука о заштити животне средине; ужем подручју: Производња и прерада; детаљом подручју: 0541 Математика и 0542 Статистика.

Куриркулум

РЕД.БР.НАЗИВ ПРЕДМЕТАПредавања + студијско истраживачки радСеместарЕСПБ
1.Методологија научно-истраживачког рада4+3Први10
2.Изборни предмет из групе квантитативно-методолошких предмета4+3Први10
3.Изборни предмет из групе квантитативно-методолошких предмета4+3Први10
4.Изборни предмети из групе инжењерских предмета4+3Други10
5.Изборни предмети из групе инжењерских предмета4+3Други10
6.Изборни предмети из групе инжењерских предмета4+3Други10
7.Изборни предмет из групе бизнис предмета4+3Трећи10
8.Изборни предмет из групе бизнис предмета4+3Трећи10
9.Изборни предмет из групе бизнис предмета4+3Трећи10
10.Приступни рад0+20Четврти30
11.Докторска дисертација – самостални научно-истраживачки рад0 + 20 (по семестру)Пети/Шести30
12.Докторска дисертација – израда и одбрана0 + 20 (по семестру)Пети/Шести30

Листа изборних предмета:

Квантитативно-методолошки предмети (бира се 2 од 8):

Инжењерски предмети(бира се 3 од 17):

Бизнис предмети(бира се 3 од 10):

Књига предмета
Књига наставника